Jak se zbavit stresu?

01.02.2023


Pro začátek si musíme ujasnit, co to vlastně stres je. Slovo stres pochází z anglického stress, do češtiny překládáme jako napětí, tlak či zátěž. Jedná se tedy o tělesné nebo duševní napětí vznikající při vystavení organismu mimořádným podmínkám (stresorům). Naše tělo na tyto stresory reaguje obrannými reakcemi. Stres je něco, co zažíváme všichni každý den. Stresorem může být pro každého samozřejmě něco jiného a síla, jakou na nás působí, je také různá, výsledek je však stejný.

 

Na stres nemusíme nahlížet vždy jen a jen negativně, existuje totiž „stres pozitivní“, krátkodobý stres neboli eustres, který v přiměřené míře pomáhá člověku dosahovat vyšších a lepších výkonů. Jeho opakem je dlouhodobý stres (distres), který člověka poškozuje a v horším případě může vyvolat onemocnění či dokonce smrt. Podle odborníků ničí lidské tělo mnohem více než 15 kg nadváhy.

Jak se tohoto strašáka zbavit? V případě, že nás zasáhne krátkodobý stres (např.: někdo nás rozčílí), dojde pouze k rychlému a krátkému „výbuchu“ emocí. Tento stav je pro naše tělo příznivý, protože poté následuje uvolnění. Pokud však začínáme upadat do dlouhodobého stresu, měli bychom s tím začít, co nejdříve něco dělat. Tato situace je pro tělo velice vyčerpávající a dlouhodobě neudržitelná. 

1) UVĚDOMIT SI PŘÍČINY STRESU:

Prvním zásadním krokem je uvědomění si a pojmenování stresoru. Jen v případě že víme, co v nás vyvolává nepříjemné pocity, můžeme to začít řešit. Problém se jistě nevyřeší hned, bude to nějakou dobu trvat. Trpělivost je také velice důležitá.  

2) POHYB:

Pohyb pomáhá uvolnit jak fyzické, tak i duševní napětí, protože se do krevního oběhu vyplavují hormony štěstí (endorfiny), které nám dovolují zapomenout na většinu starostí, zlepšit náladu a zbavit úzkosti.

3) MASÁŽ:

Stejně jako pohyb pomáhá uvolnit jak fyzické, tak psychické napětí. Pomocí masáže se můžeme dostat do hladiny alfa, která je považována pro člověka za nejzdravější mozkovou frekvenci. V tomto stavu dokážeme využít mnohem větší část výkonu mozku. Do činnosti se zapojují i další oblasti lidské psychiky – nevědomí a podvědomí a také se synchronizují obě mozkové hemisféry. V těchto sférách lidské psychiky ležících mimo vědomí se skrývá velké množství zdrojů pomáhajících nám k řešení různých situací a nalézání nových nápadů. 

4) AROMATERAPIE:

Aromaterapie je součástí masáží, a celkové péče o lidské tělo i mysl již po celá staletí. Po mnohá staletí si je lidstvo vědomo toho, že vonné esence mají blahodárné účinky na tělesné zdraví i duševní pohodu. Již ve starověkém Řecku, slavný lékař Hippokrates umisťoval doutnající léčivé byliny do domů nemocných.

5) MINDFULNESS:

Do češtiny tento termín překládáme jako všímavost. Všímavostí nazýváme stav, ve kterém si člověk plně uvědomuje jen a pouze přítomný okamžik. Cílem této metody je tedy zaměřit se pouze na to, co se děje právě teď a tady.

6) SPÁNEK:

Kvalita spánku má velmi zásadní vliv nejen na naše tělo, ale i na psychické zdraví. Pro zajištění kvalitního spánku je potřeba dodržovat pravidla spánkové hygieny (mezi ně patří například: vyhýbat se před spaním obrazovkám a displejům, které vyzařují modré světlo rušící spánek a tvorbu melatoninu („hormon spánku“), dále je vhodné omezit před spaním kofein a alkohol a na spaní si zajistit absolutní tmu).

7) KOMUNIKACI:

Po tom, co problém pojmenujeme, je vhodné se s ním někomu blízkému svěřit. Sdílený problém = poloviční problém.

8) PŘÍRODA:

Pobyt v přírodě výrazně snižuje hladinu stresových hormonů. Podle studií je nejúčinnější strávit v přírodě minimálně 20–30 minut, za tuto dobu totiž dojde k největšímu snížení hladiny stresového hormonu (kortizolu).

Naučme se tedy se stresem pracovat, buď ho využít k dosažení lepších výkonů a nebo se ho co nejrychleji zbavit a nekazit si s ním život. „Spousta lidí, spousta přání, spousta práce. Samé povinnosti, stres a spěch – to není žádný život.“   Anne Morrow Lindbergh, americká pilotka a autorka, 1906–2001

 

 

Mohlo by vás také zajímat

Načíst starší